Emacats.sk - Všetko o mačičkáchRady, články, zaujímavosti a všetko pre milovníkov mačičiek

BRITSKÁ MAČKA

Publikované 27.02.2017 v 09:23 v kategórii Plemená mačiek, prečítané: 45x

Britky sú najobľúbenejším plemenom v Európe. Poďme sa na tieto krásne a láskavé tvory teda pozrieť. :)

Povaha:

Britské mačky sú veľmi prítulné. Milé, priateľské, veselé, kľudné, múdre a vhodné aj k deťom. Sú veľmi naviazané na svojho majiteľa a odlúčenie od neho by znášala veľmi ťažko. Sú to mačičky vhodné najme do bytu, ale zvyknú si aj na rodinný dom.

Vyšľachtenie

Britské mačky boli vyšľachtené v roku 1950. Dôraz sa kladie najme na jej hebkú srsť a krátky nos.

Výzor:

Tieto mačičky sú stredne veľké až veľké. Mačky majú okolo 3 až 5 kg, kocúre približne 4 až 8 kg. Samičky sú odosť menšie ako samce tohto plemena.

Hlava – veľká, s plochým a krátkym nosom, okrúhla

Oči – farba záleží od farby srsti, najčastejšie sú však zelené alebo medené. Sú posadené ďaleko od seba.

Uši – malé, na špičkách jemne zaoblené.

Telo – pomerne veľké, svalnaté, porastené hebkou srsťou.

Chvost – Stredne dlhý, na špičke jemne zaoblený, srsť na ňom by mala byť taká istá ako na celom tele.

Srsť – hebká, jemná, pomerne krátka, na dotyk veľmi príjemná. Môže byť v rôznych farbách, najčastejšia je modrá. Dovolené sú však aj rôzne iné farby, farebné kombinácie, pruhy, krezby, škvrny a znaky na srsti. Podsada je väčšinou takej istej farby ako vrchná srsť, sú však aj výnimky, keď má mačka na srsti rôznofarebné znaky a krezby. Vtedy môže byť podsada biela.

Nohy – krátke, svalnaté, s jemnými vankúšikmi.

Starostlivosť:

Britky sú na starostlivosť veľmi nenáročné. Čo sa týka srsti, pokým ju češete dôkladne, stačí to robyť raz za týždeň (aj častejšie, podľa potreby). A ako každá iná mačka, samozrejme potrebuje misky (jedlo, voda), mačacie WC (na ktoré sa veľmi rýchlo naučí chodiť), škrabadlo (potrebné, aby mačička neškrabala nábytok. Ak má škrabadlo, škriabe iba naň), peliešok i obľúbené hračky. Nemusí sa ani kúpať, ak s vami žije v byte.

Na záver:

Britské mačky sú úžasné. Ja mám dvoch kocúrikov tohto plemena, a nevymenila by som ich za nič. Toto plemeno určite odporúčam, jednak je nenáročné, vhodné do bytu ale najme preto, že toto drobné klbôčko dokáže dať strašne veľa lásky.... :)

PS: Článok ešte nie je celkom dokončený, ak som tu niečo zle napísala, alebo vám tu ešte niečo chýba, napíšte komentík a môžete aj pripísať vaše skúsenosti s Britskou mačkou alebo akékoľvek otázky. Ďakujem vám všetkým. Mňaúuuu! :) :D

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?